Studentky porodní asistence se učí od klientek

Květen 20, 2011 at 11:33 am Napsat komentář

Studentky druhého ročníku oboru Porodní asistentka se v rámci předmětu Psychologie rozhodly pracovat na projektu „Spolupráce porodní asistentky se svépomocnou skupinou pacientek“ s podtitulem „Vzděláváme se navzájem“, což je i náplní celostátní konference, kterou pořádá Katedra ošetřovatelství a porodní asistence 12. 5. 2011. Cílem projektu bylo zjistit, co se může porodní asistentka naučit od samotných pacientů/klientů. Co klientky v těžkých životních situacích od porodních asistentek očekávají, jak si představují účinnou pomoc a jak má s nimi porodní asistentka správně komunikovat? To byly základní otázky, na které studentky hledaly odpovědi v rámci projektové výuky.

Studentky porodní asistence si vybraly témata náročná, ale počáteční obavy vystřídalo nadšení, práce na teoretických podkladech a nakonec odvaha konfrontovat se přímo s představiteli svépomocných sdružení jako je např. sdružení Dlouhá cesta nebo Nedoklubko.

Nejprve proběhla beseda s maminkami ze sdružení Dlouhá cesta (www.dlouhacesta.cz, projekt Prázdná kolébka), což je sdružení rodičů, kterým zemřelo dítě během těhotenství, při nebo krátce po porodu. Představitelky v úvodu sdružení krátce představily, dotkly se svých vlastních příběhů a nechaly velký prostor diskusi. Studentky, které tuto problematiku ve skupině zpracovávaly, byly dobře teoreticky vybaveny, měly připravenou řadu otázek, které se vztahovaly ke zmíněným cílům projektu. Beseda byla (podle ohlasů studentek, vyučujících i maminek) velmi zajímavá a přínosná pro všechny zúčastněné a především narušila „tabu“, která se objevují v komunikaci kolem této bolestné ztráty. Hlavním zjištěním bylo, že rodiče mají silnou potřebu o této ztrátě mluvit a vnímají řadu problémů v péči o ně a v komunikaci se zdravotníky.

 

 

 

Další důležitou událostí byla beseda se zástupci sdružení Nedoklubko (www.nedoklubko.cz), které sdružuje rodiče nedonošených dětí. I zde zjistily studentky ještě řadu problémů, které rodiče vnímají při svém pobytu s nedonošeným dítětem v nemocnici. K tomuto projektu se připojily i studentky prvního ročníku oboru Porodní asistentka a pod vedením Mgr. Lenky Sosnovcové se zapojily do projektu „Mámy pro mámy“ a vlastnoručně vytvořily drobné dárky pro maminky, kterým se narodilo nedonošené miminko. Těch se rodí každým rokem v České republice téměř osm tisíc. Rodiče prožívají velmi psychicky náročné období plné pocitů beznaděje, selhání a strachu radovat se z narození dítěte. Dárky, které mají podpořit maminky v jejich náročné situaci a poskytnout jim kontakt na sdružení Nedoklubko, byly předány v rámci besedy.

Reklamy

Entry filed under: Porodnictví, Psychologie, Výuka. Tags: , , , .

Psychosomatický doprovod ženy v centru asistované reprodukce Festival pro podporu přirozeného těhotenství a porodu 30.11.2012 v Plzni

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kategorie


%d bloggers like this: